A fizikus társadalom kedélyeit borzolja a hír, ami szerint kutatóknak végre sikerült gravitációs hullámokat detektálniuk!
Először azóta, hogy Einstein megjósolta a létezésüket 1916-ban.
Az egész őrület egy Twitter bejegyzéssel indult, amit Lawrence Krauss elméleti fizikus tett közzé januárban. E szerint a Louisiana államban lévő Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO)-ban regisztráltak gravitációs hullámokat. Vagy legalábbis erős a gyanú, hogy azok voltak.
My earlier rumor about LIGO has been confirmed by independent sources. Stay tuned! Gravitational waves may have been discovered!! Exciting.
— Lawrence M. Krauss (@LKrauss1) 2016. január 11.
Ezek a hullámok akkor keletkeznek, amikor két nagyon nagy objektum összeütközik az űrben, mondjuk két fekete lyuk, vagy egy neutron csillag és egy fekete lyuk, vagy két neutron csillag. Aztán a hullámok térben és időben haladnak az űrben, arra várva, hogy végre észrevegyék őket. Ez az elmúlt évtizedekben nem sikerült, mivel nagyon kicsi a térben keletkezett fodrozódás.
Nagyságrendileg ez olyan kicsi változás mefigyelését jelenti, mintha egy 1000000000000000000000 méter hosszú rúd 5 millimétert rövidülne.
A felfedezés olyan mértékű lehet, hogy egy kiszivárgott levelezésben már egyenesen Nobel-díjat jósolnak neki.
Ugyanakkor a LIGO vezető kutatója, Joe Giaime lehűti a kedélyeket. Az ArsTechnika UK-nek ezt nyilatkozta:
Még elemezzük az adatokat. Ha találunk valami érdekest, megírjuk egy cikkben. Aztán ezt a cikket elküldjük a szaklapoknak. Ha elfogadják és publikálják, akkor beszélhetünk róla. Az előtt viszont semmit nem szednek ki belőlem.
Tipikus és nem kevésbé gyanús. De holnap minden kiderül.