Nagyban ismerkedsz valakivel az interneten. Amikor meg élőben találkozol vele, kiderül, hogy egy mikrocsip.
01’19” – Vendégünk Hefter Estilla. Ti például tudjátok, mit jelent az Estilla név, és melyik magyar író vezette be?
02’15” – Vajon mit tett Estilla azért, hogy ő legyen a Lányok Napja egyik nagykövete? Minket arról próbál meggyőzni, hogy bánhatjuk, hogy nem vagyunk középiskolás lányok. Itt vannak a cégek és egyetemek, ahova menni lehet interaktív nyílt napra.
03’55” – Jó a fizuja a kezdő informatikusoknak. Estilla szerint pláne, akkor ha nő.
05’15” – A lány, aki közösségi finanszírozással tanulna Londonban robotikát. (Kezdünk rákanyarodni a témánkra.) De miért mi dobjunk össze rá? Miért ott tanulna? És miért pont azt? Fehér köpenyes robotösszeszerelőtől a TED-ig.
09’20” – Science fiction és a robotok. AI és a Szárnyas fejvadász.
10’18” Kezdődjön a kvíz!
A következőkben hét kérdést szegez nekünk Estilla. Mindegyikre tippelünk, kifejtjük az álláspontunkat, hogy miért úgy gondoljuk. Ő pedig dicsér, dorgál és Smartiest oszt. Győzzön a jobbik!
11’08” – 1. kérdés: Honnan ered a robot szó?
Egy apróbb tisztázás: a robotika szót valóban az az illető használta először, akiről szó is esik a podcastben, maga a robot szó viszont egy picit hamarabb jelent meg. De a lényegen nem változtat, mert az okfejtés stimmelt.
13’30” – 2. kérdés: Mik az Asimov-törvények és milyen sorrendben állnak? A robotika három törvénye.
Hamar eljutunk ám a robotapokalipszisig! Robotok a háborúban? Mi van, ha a robot felmegy az internetre? Mi gyökeresen mást gondolunk erről, mint Estilla. De csak mert nem akarunk bedepizni. Knightrideres kocsit viszont akarunk, de nem ilyet. Pedig most már végigmennek a robotautók egy „európai országon” is: az USÁ-n. Na és kit vonunk felelősségre, ha kárt okoz? Nem fél Hapci, hogy a robotautók elveszik a munkáját?
20’55” – 3. kérdés: A két beszélgetés közül melyiket írta ember és melyiket egy bot?
Toltunk egy kis házi Turing-tesztet. Finoman szólva sem volt egyértelmű. A kommentelőgépek támadása. Jönnek a robottrollok? A Philip K. Dick android pedig puszta jófejségből egy robotapokalipszis esetén melegen tartja majd a riportert az ember-állatkertben. (Vagyis emberkertben.)
25’20” – Azért csak kibújt a szög a zsákból. Estilla színt vallott:
Robotok! Én titeket foglak elősegíteni a robotapokalipszis létrehozásában.
25’44” – Pacemakerrel már robot leszek? Meddig ember az ember és mikortól válik nem-emberré? Egy kis gondolatkísérlet. Libabőr-veszély!
27’14” – 4. kérdés: Mit keresnek Loebner-díjért folyó versenyen?
Nagyban ismerkedsz valakivel az interneten. Amikor meg élőben találkozol vele, kiderül, hogy egy mikrocsip.
Hapci lehet, hogy robot. Szeretnénk egy cikkíró robotot.
31’10” – Kiráz a hideg egy androidtól? Az uncanny valley rejtélyei.
32’40” – Robottal félrelépni megcsalásnak számít?
34’20” – 5. kérdés: Philip K. Dick könyvében mi lehet a különbség az emberek és a replikánsok (tökéletesen emberszerű andoridok) között?
Mivel nem olvastuk az Álmodnak-e az andoridok elektronikus báronyokkal? című könyvet, ezért belebonyolódtunk az okfejtésbe. Milyenek vajon a szociopata emberi szemszínű funkcionális helyein zárlat miatt túlmelegedő robotörömlányok? Azért Hapcinak is van lelke.
37’48” – 6. kérdés: Két kép közül melyiket festette robot és melyiket ember?
Persze a ti roboskicceitek ezerszer űberelik bármelyik festő robotot! Mitől látjuk, hogy ember vagy robot rajzolta a képet? Ki a művész? A robot vagy a programozó?
Mi van, ha jönnek a szóviccelő robotok? Itt a vég!
42’24” – Mit csinálnak az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban (AKG) robotika szakkörökön? Estilla is a First Lego League-gel kezdte.
43’24” – 7. kérdés: Melyik a legviccesebb robot, amit láttunk?
Szerintem (RbLc) a Bakarobo Kupán a macskanyalogató robot.
Estilla szerint ez:
Hapci szerint ez:
Abban viszont mind egyetértünk, hogy Estilla példaképe, Simone Gietz (aki svéd és nem svájci) robotjai a legzseniálisabbak! Például ez itt:
49’00” – Eredményhirdetés. Na ki nyert?
Ha tetszik a projektünk, és szívesen támogatnád, itt megteheted. Köszönjük.