A naivabb macskatulajdonosok azt gondolhatják, hogy az ő macskájuk okosabb, ragaszkodóbb jószág, mint a többi.
Ezért ha megkérdezik őket, hogy mit gondolnak, elkóborol-e a cicájuk esténként, akkor természetesen tagadnak.
Ááá, itthon alszik. A radiátornál. Vagy az ágy mögött. Maximum a kertbe mehet ki. De tényleg. Nagyon maximum a szomszédhoz szokott átcsúszni, de csak esténként. Mert etetik, pedig mondtam, hogy ne etessék. De amúgy általában itt van a közelben. Nem megy az el…
Na persze.
Az ausztrál Queensland állambeli Lithgow-ban azonban megelégelték ezt a naivitást. Az van ugyanis, hogy a kíváncsi macskák megrongálják az őshonos növény és állatvilágot a kalandozásaik során, meg persze saját magukat és macskatársaikat is veszélyeztetik az utcán átkeléssel, verekedéssel és különböző betegségek terjesztésével.
Ezért azt találták ki, hogy 25 cicát GPS követőkkel szerelnek fel, úgyhogy ha máshogy nem is, így biztos kiderül, ténylegesen merre bóklásznak.
A kutatók sokszor azt hitték, valami hiba van az adatokban, mert valószínűtlenül messzire mutattak a jelek a macska otthonától. Volt olyan, aki a lakott területet bőven elhagyva, inkább az erdőbe utazgatott:
Aztán olyan is volt, aki éjszakánként rendszeresen a helyi iskola épületénél lógot.
Azon persze már meg sem lepődünk, hogy van olyan cica is, ami a szomszéd házakat látogatja nagy erőkkel.
Az ausztrálok valamiért nagyon rá vannak állva erre a macskakövetés témára. A Dél-Ausztrál Egyetemnek is volt egy hasonló programja nemrég, ahova lehetett jelentkezni. Ha ide kattintunk, akkor kereshetünk macskákat fotó alapján (!) az adatbázisukban és meg lehet nézni azt is, merre mászkáltak.
Egyébként miután megmutatták a gazdáknak, hogy mekkora kalandor a macskájuk, megfontolták, hogy ezentúl éjszakára bezárják és jobban odafigyelnek rá.
Mintha ez megakadályozná a szemét kiscicákat bármiben is. Most már ismerjük a fajtájukat.
(A képek forrása: Central Tablelands Local Land Services)