A Föld még egyszer sem kerülte meg a Napot azóta, hogy úgy döntöttünk, hogy az idei Kutatók Éjszakáján lefutjuk a Naprendszert – legalábbis annak méretarányos változatát.
Hiába hirdettük meg a programot hétszeri indulással, a helyek villámgyorsan beteltek. Ezért arra gondoltunk, miért ne csatlakozhatnának olyan közösségek (iskolák, baráti társaságok, cégek, stb.) is a kezdeményezéshez, akik nem tudnak velünk futni Budapesten az Infoparkban.
A következőkben segítséget szeretnénk nyújtani nektek, hogy minél többen vehessetek részt az eseményen országszerte 2016. szeptember 30-án.
Mi a Naprendszerfutás?
A Naprendszer futás egy 2-4 kilométeres kényelmes kocogás nyolc állomással. Az állomások közötti távolságok a bolygók Naptól mért átlagos távolságával arányosak. Az egyes állomásoknál (bolygóknál) különböző feladatok várják a résztvevőket. A futás végén pedig jöhet a csillagászati értékelés! A program alatt célszerű bekapcsolni a mobilos futóalkalmazásokat is.
Jelentkezz helyi szervezőnek!
Jelentkezni nem kötelező, de az alábbi rövid kérdőív kitöltésével jelezheted, hogy te is szervezel Naprendszerfutást a környékeden!
Töltsd le a segédanyagainkat!
Összeállítottunk egy kézikönyvet, amelyben praktikus tanácsokat adunk a helyi szervezéshez. Természetesen szabadon változtathattok a programpontokon, sőt, szeretnénk is, ha a saját futásotokat minél inkább a saját közösségetekre szabnátok. A kézikönyvet innen tudjátok letölteni:
Naprendszerfutás szervezői kézikönyv
A tervezéshez és az értékeléshez is hasznos lehet ez az Excel táblázat. Ha megadjátok, mekkora távot szeretnétek összesen teljesíteni, megkapjátok, hogy a Naptól (rajttól) milyen messze kell az egyes bolygók helyét kimérni.
A Föld átmérőjét alapul véve a többi bolygó méretét is meg tudjátok határozni.
Azt is könnyen kiszámíthatjátok, hogy egy Földön felemelt etalon súly milyen nehéz lenne az egyes bolygók felszínén (ez alapján akár el is készíthetitek a súlyokat).
Ha méritek, mennyi idő alatt teljesítitek a távot, a táblázatból azt is megkapjátok, hogy a fénysebesség hány százalékával futottatok volna a „valódi” Naprendszerben.
Melegíts be, fuss, és használd a #naprendszerfutas hashtaget!
Ha minden készen áll, mehet a futás! Ha csináltok képeket, videókat, osszátok meg facebookon, instagramon, twitteren vagy youtube-on. Hogy könnyen megtaláljuk őket, használjátok a #naprendszerfutas hashtaget!
Jó futást kívánunk!
Akik eddig jelentkeztek
- Rogers Iskola, Budapest
- Somssich Imre Általános Iskola, Hetes
- Árpád-házi Szent Erzsébet Középiskola, Esztergom
- Árpád Fejedelem Általános Iskola, Ráckeve
- Arany János Általános Iskola, Gyöngyös
- KSZC Nagyatádi Ady Endre Gimnáziuma, Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiuma, Nagyatád
- II. Rákóczi Ferenc Sportiskolai Általános Iskola, Tárnok
- Jövő Jenő Alapítvány, Pilisborosjenő
- Kossuth Lajos Általános Iskola, Nagyvenyim
- Bálint Márton Általános és Középiskola, Törökbálint
- KRK Központi Iskola Gy. Szabó Béla Tagiskola, Szank
- Szeged és Térsége Bárczi Gusztáv EGYMI, Szeged
- Dr. Mester György Általános Iskola, Elek
- Vörösmarty Mihály Gimnázium, Budapest
Köszönetnyilvánítás
A Naprendszerfutást a Kutatók Éjszakájára időzítettük.
Az Európai Kutatók Éjszakája az Európai Bizottság Marie Skłodowska-Curie programjának támogatásával valósul meg.
A Naprendszerfutás támogatója a Dextro Energy.